Kniha, která nepřekvapí
Moldanova přehledová publikace Životní prostředí v globální perspektivě z loňského roku (2020) je kvalitním a aktuálním úvodem do problematiky životního prostředí spíše pro méně zasvěcené. Ale pravděpodobně si v ní něco užitečného najdete i vy!
V knize, která vychází zejména z Moldanovy pedagogické praxe a tématicky staví na jeho přednáškách na vysoké škole, vychází autor nejprve z definic základních pojmů jako je antropocén, udržitelný rozvoj či planetární meze. Všechny pojmy, které jsou zcela relevantní pro aktuální diskusi o ochraně životního prostředí, Moldan zevrubně vysvětluje, nastíní jejich historický vývoj a zasazuje je do kontextu, v němž vznikaly. Na čtenáře, který oblast ochrany životního prostředí sleduje, bude řada informací působit jako opakování.
Kromě základních pojmů a kromě vymezení hlavních problémů životního prostředí dneška se Moldan v knize věnuje také mapování různých mezinárodních úmluv. U každé vždy uvádí důvody jejího vzniku a popisuje postupný vývoj diskuse daného problému v průběhu času. Máte tak šanci sledovat vývoj politických snah o ochranu přírody od počátků až po současný stav. Díky tomu možná doceníte i existenci aktuálních dohod, které sice zdaleka nejsou dokonalé, ale navzdory počátečním nezdarům se jich přeci jen podařilo dosáhnout. Společně s autorem si tak můžete znovu připomenout úspěch snah o ochranu ozonové vrstvy či zrekapitulovat řadu mezinárodních konferencí, od Stockholmu, přes Rio, Kyoto až po Pařížskou dohodu o klimatu.
Poslední rovinou knihy, která je na ní ale možná nejpřitažlivější, je mezioborový přesah. Autor se nebojí vykročit z tradičních témat ochrany přírody (jako jsou ochrana klimatu či biodiverzity) do širšího kontextu environmentální práce, kdy určitá řešení leží spíše v jiných než striktně ekologických oborech. Pokud je tento přesah i váš šálek kávy, jistě vás zaujmou kapitoly o technologii a zelené ekonomice (kde zmiňuje jako perspektivní např. téma cirkulární ekonomiky) či samostatná kapitola Ekonomie životního prostředí. V té se, podobně jako ve zbytku knihy, setkáte s představením pojmů, které možná už znáte, např. Jevonsův paradox (tedy tzv. rebound effect) či decoupling. I zde ale udělal Bedřich Moldan velký kus práce za vás. Očividně se do oblasti ponořil, vytáhl z ní to nejdůležitější a vy tak dostanete kromě hlavní pojmů na stříbrném podnose i nejdůležitější autory, po nichž můžete v dalším studiu dané problematiky sáhnout s vědomím toho, že čtete skutečně to nejdůležitější.
Podobným způsobem by se ostatně dala shrnout celá kniha a její přínosy.
Je to tedy kniha pro vás? Ano, pokud…
- Jste „začátečník“ nebo se věnujete jiným oborům. Pro vás může být kniha kvalitním úvod do tématu, které nabízí již ve svém názvu: ochrana životního prostředí v globální perspektivě. Kniha definuje hlavní pojmy, problémy, nabízí přehled aktuálních snah o jejich řešení, hodnotí stav, ve kterém se nalézáme, a poskytuje kompletní přehled všeho důležitého, co se událo a o čem stojí za to vědět.
- Jste-li čtenář, který se v oblasti ochrany přírody pohybuje, může pro vás být kniha minimálně užitečnou příručkou do knihovny, pokud v ní něco takového ještě nemáte. Kdy byla podepsána Ramsarská úmluva a kdy CITES? Které konference řešily ochranu klimatu ještě před Paříží? Kdo definoval pojem antropocén a od kdy ho počítat? Nevíte? Nevadí, kniha odpoví!
- Pokud leccos víte, ale máte chuť jít v některých oblastech víc do hloubky, i pro vás může mít kniha význam! Především díky nesmírné erudici autora. V řadě témat udělal velký kus práce za vás tím, že zmapoval nejdůležitější pojmy a relevantní informační zdroje. Díky tomu vám čtení poskytne vodítko, po jakých autorech v dané oblasti dále sáhnout a jakou četbou si dále rozšířit obzory.
- S erudicí autora souvisí ještě jeden přínos, jehož si na knize cením asi nejvíc. V tématech, která jsou diskutabilní a problematická, pro vás může být zajímavé, jaký názor na ně má oborová kapacita těchto rozměrů. A autoritou v oboru Bedřich Moldan, navíc s jeho zkušenostmi i z politického života, bezesporu je. Proto pro řadu čtenářů může být zajímavé např. to, jaký názor má autor na geoinženýrské metody či na teorii ekonomického nerůstu.